UPS Nedir? Detayları, Özellikleri Nelerdir?

Kesintisiz güç kaynağı olarak da anılan UPS, elektriğin bağlı olduğu şebekede oluşan veya oluşabilecek bir gerilim dalgalanmasında yani çöküntü, yükselme gibi aniden meydana gelen değişikliklerde elektrik yükünü bu değişimlere karşı koruyan ve sağlıklı şekilde elektriğin kullanımına ön verip, kesintisiz kullanım sağlama görevini gören cihazlara denmektedir. Yapı itibariyle UPS cihazları dinamik ve statik olarak ikiye ayrılmaktadır ve çalışma şekillerine göre de kendi içlerinde birden fazla model barındırmaktadır.

Birçok kişinin merak ettiği UPS Neden Kullanılır? Sorularına getirdiğimiz açıklamayı biraz daha detaylandırmak gerekirse; bildiğiniz gibi endüstriyel faaliyet alanlarında elektrik yükünün çoğu elektrik motorları üzerindedir. Bu motorların çalışmaması demek faaliyette olan fabrikanın da durması anlamına geleceğinden ötürü mali açıdan büyük bir zararında doğacağını işaret etmektedir. Bununla beraber aydınlatma sistemi, denetim ile alarm sistemi, haberleşme sistemi, tıbbi cihazlar ve bilgisayarlar gibi elektrikle çalışan cihazlarında elektrik yükü korunarak kesintisiz çalışması sağlanmalıdır. Ülkemizde sıkça görülen yüksek ve düşüş ani gerilim dalgalanmaları göze alındığında ise bu kritik elektrik yüklerinin korunması son derece önem teşkil etmektedir.

İşte bu noktada devreye giren UPS Modelleri, kullanım alanındaki elektrik yükünü ani dalgalanmalara karşı korumakta ve yedek enerji sağlayarak maddi kaybı engellemektedir. Çoğu zaman jeneratör ile karıştırılan kesintisiz güç kaynaklarının jeneratör ile bağlantılı çalışsa da aynı olmadığını vurgulamak isteriz. Jeneratör ani elektrik kesintilerinde kısa ya da uzun bir süre ardından devreye girer. Arada oluşan boşlukta ise UPS cihazları işlevini gerçekleştirir ve elektriksel tüm işlemleri korumaya alarak, olası hasar ya da veri kaybını engeller.

Elektrik Tesisatı Nedir? Neleri İçerir?

Ev, iş ya da fabrika gibi kullanım alanına bağlı olarak ve kullanım alanında elektriğe ihtiyaç duyulacak çamaşır makinesi, buzdolabı, çeşitli sanayi makineleri ve benzeri ürünler için priz, sigorta, anahtar ve bu gibi teçhizatların döşenmesi durumuna Elektrik Tesisatı denmektedir. Elektrik tesisatının döşenmesi birçoğuna göre basit bir işlem olarak algılansa da aslında son derece titizlik ve uzmanlık gerektiren bir iş olduğu bilinmelidir. Kabloların yükseklik ile genişliği, geçeceği noktalar gibi en ufak detaylar dahi tesisatın proje aşamasında belirlenmekte ve bu doğrultuda uygulanmaktır. Çünkü en küçük bir hata durumunda yangın ve elektrik çarpması gibi insan hayatını tehlikeye sokan olayların yaşanabileceğinden ötürü elektrik iç tüzük yönetmenliği tarafınca elektrik tesisatı projesinin onaylanması gereklidir. Hatta yetkili mühendis tarafından onay gören proje, aynı zamanda elektrik dağıtım şirketinin onayından da geçerek ancak döşenebilmektedir.

Merak edilen Elektrik Tesisatı Çeşitleri sıva altı ve sıva üstü olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Alana göre projede yer alan şekilde tercih edilen elektrik tesisat çeşidi döşenirken boru, priz, kroşe, iletkenler, kablolar gibi birçok tesisat elemanı da kullanılmaktadır. Bu elektrik tesisatı elemanları kullanılırken ileri dönemde olası kazalar göze alınarak özenle döşenmesine dikkat edilmesi gerekir.

Mesela duvar borularının döşenme işleminde yapının zarar görmemesi için titizlikle çalışılmalıdır. Priz kutusu, kanal ve buat gibi elemanların birbirine olan bağıyla birlikte yakınlığı yönetmenliğe uygun şekilde olmalı ve kontrol sıkı tutulmalıdır. Oldukça fazla ayrıntının yer aldığı Elektrik Tesisatı Döşeme işleminde, onaylanan projeye sadık kalarak hareket edilmeli ve kesinlikle bu işlem uzman eller tarafından gerçekleştirilmelidir.

Sıhhi Tesisat Nedir?

Her çeşit yapıya döşenen sıhhi tesisat, herhangi bir kaynaktan alınan suyun dairelere dağılımını ve kullanılan pis suyun ise dışarı atılımını sağlayan bir sistemi içermektedir. Yani Sıhhi Tesisat Nedir? Dediğinizde evlerinizde bulunan musluklar, lavabolar, giderler, küvetler ve daha birçok yardımcı elemanla bağlantılı şekilde kurulan bir sistemin su ihtiyacınızı karşılayarak, aynı zamanda giderlerden geçen kullandığınız pis su atıklarının da bina dışına yani kanalizasyona gönderildiği bir döngüdür şeklinde de yanıt verebiliriz.

Günümüzde kalitesiz boru kullanımıyla amatörce döşenen Sıhhi Tesisat sistemi, bireylere çeşitli şekilde sıkıntı olarak yansımaktadır. Su tesisatı boruları bina projesine uygun olarak doğru açı ile döşenmeli ve kullanım süresinde tıkanma gibi olumsuzluklar en iyi şekilde baştan önlenmelidir. Ayrıca sıhhi tesisatı içeren boruların gerektiğinde müdahale edilebilmesi için kolay erişim noktasına döşenmesi ve askı ile kelepçeler aracılığıyla da sabitlenmesi önemlidir. Bununla birlikte borular zaman içinde hasar görmesin diye macun veya köpük gibi yumuşak malzeme ile çevresi doldurulmalıdır.

Sıhhi tesisatta kullanılacak boruların sızdırmaz ve dayanıklı olması, pis suların atılması ve boru içinde biriken gazın dışarı ile temas etmemesi konusunda önem teşkil etmektedir. Dolayısıyla Sıhhi Tesisat Döşenirken Dikkat Edilmesi Gerekenler başında kaliteli malzeme ve işçilik geldiğini söyleyebiliriz. Önemli olan ayrıca bir husus ise kullanıcıların giderlere bilinçsizce kimyasal dökmemesi ve herhangi bir katı madde atmamasıdır. Bu gibi durumlarda gider borularında hasara yol açar ve ciddi tadilat durumlarını meydana getirir. Ancak ne şekilde olursa olsun sıhhi tesisat arızaları daha büyük sorunlarla karşılaşmamak için profesyonel ekipler tarafından ele alınmalı ve sorun gelişmiş cihazlar ve personel uzmanlığıyla çözülmelidir.

 

Elektrik Motoru Nedir? Nasıl Çalışır?

Endüstri alanında kullanımı tercih edilen Elektrik Motoru, biri sabit (stator) diğeri ise hareketli (rotor) eş zamanlı eksende döner ferromanyetik armatürden oluşur ve elektrik enerjisinin manyetik enerjiye dönüşmesi işlevini görür. Elektrik motoru aspiratör pervanesinden buzdolabı kompresörüne ve çamaşır makinesi pompasına varana dek pek çok cihazda yer aldığı gibi fabrikaların tezgahları ile sanayi kollarının tümünde de kullanılmaktadır.

Merak edenle için Elektrik Motoru Nasıl Çalışır? Konusuna açıklık getirmek gerekirse, elektrik motorunun çalışma prensibi iki mıknatısın birbirini itmesi sonucunda mıknatısın orta kısmında yer alan sağlı çubuk döner ve böylece motor işlevini gerçekleştirmiş olur. Yani elektrik motorunun içinde armatür isminde tel bobin sarılı elektromıknatıs sistemini içeren bir yapı bulunmaktadır. Elektrik bobine geldiğinde sabit olan mıknatısların itmesi ile yarım tur kadar döner ve armatürün dönmesi ile teller de tam tersi yöne döner ve bu sayede kutupların yeri değişir. Kutupların yer değiştirmesinden sonra armatür yarım tur daha dönmektedir. Bu işlev oldukça hızlı şekilde gerçekleşmekte olduğundan orta kısmında yer alan çubuk da dönmeye başlamaktadır. Genel açıdan bu şekilde çalışma prensibiyle hareket eden elektrik motoru, doğru akım ve alternatif akım motoru olarak ikiye ayrılmaktadır.

Doğru akım Elektrik Motorları, hareketleri güçlü, kesin ve düzgündür. Yüksek verim hedeflenen uygulamalarda tercih edilir. Alternatif akım motoru ise kendi içinde indüksiyon ve senkron olarak ikiye ayrılıp, en fazla indüksiyon motor şekli tercih edilmektedir.

Aydınlatma Nedir? Neden Önemlidir?

Aydınlatma denildiğinde birçok kişinin aklına sadece basit bir ışık sistemi gelse de aslında aydınlatmanın insan ve çevre üzerindeki etkisi hiçte hafife alınacak basitlikte değildir. Bugün Aydınlatma Nedir? Dediğinizde tek cümle ile insan üzerinde pozitif enerji sağlayan bir kaynaktır açıklamasını getirebiliriz. Doğru aydınlatma hiçbir değeri olmayan bir nesneyi büyüleyici bir görsele çevirebilir. Aynı şekilde gösterişli mobilyalar sönük ışıklar altında kaybolup giderken, güçlü bir aydınlatma tasarımı ile kusursuz ve tabi ki etkileyici bir resme dönüşebilmektedir.

Dolayısıyla Aydınlatma Neden Önemlidir? Sorusu için iç ve dış mekanların ruhunu tamamen değiştiren özelliğinden ötürü önemli olduğu söylenebilir. Mesela bir odayı gösterişli eşyalar ile döşeyip, yetersiz ve yanlış aydınlatma ile ışıklandırdığınızda, eşyaların estetikliğinden özelliğine varana dek çeşitli detaylarından mahrum kalır ve gördüğünüz resimden de hiç hoşnut olmazsınız. Ancak tam tersi bir iki eşyanın olduğu bomboş bir oda doğru aydınlatma ile taçlandırıldığında, odanın boş olduğunun bile farkına varmadan etkilenebilirsiniz.

İnsan psikolojiyle yakından ilişkisi olan Aydınlatma sistemi, her alan için geçerli olmakla birlikte doğru açı ve yardımcı ekipmanlarla döşendiğinde alan için en önemli unsur özelliğini içerir. Ayrıca aydınlatma görünürlüğün artmasını sağlamasıyla da çeşitli şekilde oluşan kazaların birincil önleyicidir. Gerektiğinde sadece ortamın aydınlanması ve görünürlüğün artması gerektiğinde ise bir tablonun sanatsal özelliğinin ön plana çıkarılması gibi konularda, aslında hayatın her alanında aydınlatmaya ihtiyaç vardır. Dolayısıyla ustaca tasarlanan bir aydınlatma her açıdan önem teşkil etmektedir.

Poraks mühendislik elektrik proje,elektrik taahhüt,elektrik tesisat,mekanik proje,mekanik taahhüt,mekanik uygulama,çelik konstrüksiyon proje,çelik konstrüksiyon,hidrolik yük asansörü hizmetleri vermektedir.

Sosyal Medya