Elektrik Motoru Nedir? Nasıl Çalışır?

Endüstri alanında kullanımı tercih edilen Elektrik Motoru, biri sabit (stator) diğeri ise hareketli (rotor) eş zamanlı eksende döner ferromanyetik armatürden oluşur ve elektrik enerjisinin manyetik enerjiye dönüşmesi işlevini görür. Elektrik motoru aspiratör pervanesinden buzdolabı kompresörüne ve çamaşır makinesi pompasına varana dek pek çok cihazda yer aldığı gibi fabrikaların tezgahları ile sanayi kollarının tümünde de kullanılmaktadır.

Merak edenle için Elektrik Motoru Nasıl Çalışır? Konusuna açıklık getirmek gerekirse, elektrik motorunun çalışma prensibi iki mıknatısın birbirini itmesi sonucunda mıknatısın orta kısmında yer alan sağlı çubuk döner ve böylece motor işlevini gerçekleştirmiş olur. Yani elektrik motorunun içinde armatür isminde tel bobin sarılı elektromıknatıs sistemini içeren bir yapı bulunmaktadır. Elektrik bobine geldiğinde sabit olan mıknatısların itmesi ile yarım tur kadar döner ve armatürün dönmesi ile teller de tam tersi yöne döner ve bu sayede kutupların yeri değişir. Kutupların yer değiştirmesinden sonra armatür yarım tur daha dönmektedir. Bu işlev oldukça hızlı şekilde gerçekleşmekte olduğundan orta kısmında yer alan çubuk da dönmeye başlamaktadır. Genel açıdan bu şekilde çalışma prensibiyle hareket eden elektrik motoru, doğru akım ve alternatif akım motoru olarak ikiye ayrılmaktadır.

Doğru akım Elektrik Motorları, hareketleri güçlü, kesin ve düzgündür. Yüksek verim hedeflenen uygulamalarda tercih edilir. Alternatif akım motoru ise kendi içinde indüksiyon ve senkron olarak ikiye ayrılıp, en fazla indüksiyon motor şekli tercih edilmektedir.

Poraks mühendislik elektrik proje,elektrik taahhüt,elektrik tesisat,mekanik proje,mekanik taahhüt,mekanik uygulama,çelik konstrüksiyon proje,çelik konstrüksiyon,hidrolik yük asansörü hizmetleri vermektedir.

Sosyal Medya