Aydınlatma Nedir? Neden Önemlidir?

Aydınlatma denildiğinde birçok kişinin aklına sadece basit bir ışık sistemi gelse de aslında aydınlatmanın insan ve çevre üzerindeki etkisi hiçte hafife alınacak basitlikte değildir. Bugün Aydınlatma Nedir? Dediğinizde tek cümle ile insan üzerinde pozitif enerji sağlayan bir kaynaktır açıklamasını getirebiliriz. Doğru aydınlatma hiçbir değeri olmayan bir nesneyi büyüleyici bir görsele çevirebilir. Aynı şekilde gösterişli mobilyalar sönük ışıklar altında kaybolup giderken, güçlü bir aydınlatma tasarımı ile kusursuz ve tabi ki etkileyici bir resme dönüşebilmektedir.

Dolayısıyla Aydınlatma Neden Önemlidir? Sorusu için iç ve dış mekanların ruhunu tamamen değiştiren özelliğinden ötürü önemli olduğu söylenebilir. Mesela bir odayı gösterişli eşyalar ile döşeyip, yetersiz ve yanlış aydınlatma ile ışıklandırdığınızda, eşyaların estetikliğinden özelliğine varana dek çeşitli detaylarından mahrum kalır ve gördüğünüz resimden de hiç hoşnut olmazsınız. Ancak tam tersi bir iki eşyanın olduğu bomboş bir oda doğru aydınlatma ile taçlandırıldığında, odanın boş olduğunun bile farkına varmadan etkilenebilirsiniz.

İnsan psikolojiyle yakından ilişkisi olan Aydınlatma sistemi, her alan için geçerli olmakla birlikte doğru açı ve yardımcı ekipmanlarla döşendiğinde alan için en önemli unsur özelliğini içerir. Ayrıca aydınlatma görünürlüğün artmasını sağlamasıyla da çeşitli şekilde oluşan kazaların birincil önleyicidir. Gerektiğinde sadece ortamın aydınlanması ve görünürlüğün artması gerektiğinde ise bir tablonun sanatsal özelliğinin ön plana çıkarılması gibi konularda, aslında hayatın her alanında aydınlatmaya ihtiyaç vardır. Dolayısıyla ustaca tasarlanan bir aydınlatma her açıdan önem teşkil etmektedir.

Poraks mühendislik elektrik proje,elektrik taahhüt,elektrik tesisat,mekanik proje,mekanik taahhüt,mekanik uygulama,çelik konstrüksiyon proje,çelik konstrüksiyon,hidrolik yük asansörü hizmetleri vermektedir.

Sosyal Medya