Elektrik Tesisatı Nedir? Neleri İçerir?

Ev, iş ya da fabrika gibi kullanım alanına bağlı olarak ve kullanım alanında elektriğe ihtiyaç duyulacak çamaşır makinesi, buzdolabı, çeşitli sanayi makineleri ve benzeri ürünler için priz, sigorta, anahtar ve bu gibi teçhizatların döşenmesi durumuna Elektrik Tesisatı denmektedir. Elektrik tesisatının döşenmesi birçoğuna göre basit bir işlem olarak algılansa da aslında son derece titizlik ve uzmanlık gerektiren bir iş olduğu bilinmelidir. Kabloların yükseklik ile genişliği, geçeceği noktalar gibi en ufak detaylar dahi tesisatın proje aşamasında belirlenmekte ve bu doğrultuda uygulanmaktır. Çünkü en küçük bir hata durumunda yangın ve elektrik çarpması gibi insan hayatını tehlikeye sokan olayların yaşanabileceğinden ötürü elektrik iç tüzük yönetmenliği tarafınca elektrik tesisatı projesinin onaylanması gereklidir. Hatta yetkili mühendis tarafından onay gören proje, aynı zamanda elektrik dağıtım şirketinin onayından da geçerek ancak döşenebilmektedir.

Merak edilen Elektrik Tesisatı Çeşitleri sıva altı ve sıva üstü olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Alana göre projede yer alan şekilde tercih edilen elektrik tesisat çeşidi döşenirken boru, priz, kroşe, iletkenler, kablolar gibi birçok tesisat elemanı da kullanılmaktadır. Bu elektrik tesisatı elemanları kullanılırken ileri dönemde olası kazalar göze alınarak özenle döşenmesine dikkat edilmesi gerekir.

Mesela duvar borularının döşenme işleminde yapının zarar görmemesi için titizlikle çalışılmalıdır. Priz kutusu, kanal ve buat gibi elemanların birbirine olan bağıyla birlikte yakınlığı yönetmenliğe uygun şekilde olmalı ve kontrol sıkı tutulmalıdır. Oldukça fazla ayrıntının yer aldığı Elektrik Tesisatı Döşeme işleminde, onaylanan projeye sadık kalarak hareket edilmeli ve kesinlikle bu işlem uzman eller tarafından gerçekleştirilmelidir.

Poraks mühendislik elektrik proje,elektrik taahhüt,elektrik tesisat,mekanik proje,mekanik taahhüt,mekanik uygulama,çelik konstrüksiyon proje,çelik konstrüksiyon,hidrolik yük asansörü hizmetleri vermektedir.

Sosyal Medya