Havalandırma Tesisatının Yangındaki Önemi

Endüstriyel ortamlarda havalandırma tesisatının ne kadar önemli olduğunu tüm işverenler ve çalışanlar bilirler.Havalandırma olmadan verimli bir çalışma olmaz.Havalandırma sayesinde çalışanların efektif bir şekilde çalışmalarının ve daha mutlu bir şekilde çalıştıklarına dair birden çok çalışma bulunmakta ve bu çalışmalara göre bu teoriler büyük oranda doğrular.

Hal böyle olunca havalandırma yapmak endüstriyel ortamlarda kaçınılmaz oluyor.Ancak havalandırma sadece çalışanların sağlığı yada verimliliği için değil aynı zamanda onları yangından korumak amacıyla da yapılıyor.Olası bir yangın durumunda çalışma ortamındaki dumanı yani kötü havayı emiş pompaları ile birlikte dışarıya atmak gerekiyor.Bu durumda havalandırma tesisatı işin içine giriyor ve kötü havayı dışarıya atıyor.Böylece çalışanlar kötü dumandan fazla etkilenmeden kaçma şansı buluyorlar.

Burada önemli olan yangın yönetmeliğine göre havalandırma tesisatı yapmak.Çünkü normal şartlar altında yapılan havalandırmalar ne kadar yeterli olsa da olası bir felaket anında çalışanları koruyamayacak ve kötü bir sonuç doğuracaktır.

Yangın yönetmeliğinde her bir tesis şekli için saatlik devir sayıları belirtilmektedir.Fabrikalar,konutlar,ofisler ve benzeri tüm çalışma ortamları için oranlar belirtilmiştir.

Havalandırma tesisatında ortamın çalışma şeklini iyi anlayıp, ne işler yapılacağını analiz edip ona göre proje çizilmesi gerekiyor.Projelendirme aşamasından sonra uygulama aşamasına geçilmesi gerekiyor.Ancak projelendirme aşamasını uzman bir mühendis tarafından yapıp, tüm yönetmeliklere uyulduğunu ve ortamın havasını doğru bir şekilde yönetileceğini garantilemek gerekiyor.

Günümüzde birden fazla yerde havalandırma eksik yada hatalı yürüyor.Artık yeni firmalar bu konularda daha tecrübeli bu sayede çalışanlar daha rahat çalışabilmekteler.

Havalandırma tesisatı için maliyetlerden kaçınmamalı, çalışanlarımızın güvenliğini ve sağlığını en üst seviyede düşünerek yatırımlarımızı gerçekleştirmeliyiz.

Poraks mühendislik elektrik proje,elektrik taahhüt,elektrik tesisat,mekanik proje,mekanik taahhüt,mekanik uygulama,çelik konstrüksiyon proje,çelik konstrüksiyon,hidrolik yük asansörü hizmetleri vermektedir.

Sosyal Medya