UPS Nedir? Detayları, Özellikleri Nelerdir?

Kesintisiz güç kaynağı olarak da anılan UPS, elektriğin bağlı olduğu şebekede oluşan veya oluşabilecek bir gerilim dalgalanmasında yani çöküntü, yükselme gibi aniden meydana gelen değişikliklerde elektrik yükünü bu değişimlere karşı koruyan ve sağlıklı şekilde elektriğin kullanımına ön verip, kesintisiz kullanım sağlama görevini gören cihazlara denmektedir. Yapı itibariyle UPS cihazları dinamik ve statik olarak ikiye ayrılmaktadır ve çalışma şekillerine göre de kendi içlerinde birden fazla model barındırmaktadır.

Birçok kişinin merak ettiği UPS Neden Kullanılır? Sorularına getirdiğimiz açıklamayı biraz daha detaylandırmak gerekirse; bildiğiniz gibi endüstriyel faaliyet alanlarında elektrik yükünün çoğu elektrik motorları üzerindedir. Bu motorların çalışmaması demek faaliyette olan fabrikanın da durması anlamına geleceğinden ötürü mali açıdan büyük bir zararında doğacağını işaret etmektedir. Bununla beraber aydınlatma sistemi, denetim ile alarm sistemi, haberleşme sistemi, tıbbi cihazlar ve bilgisayarlar gibi elektrikle çalışan cihazlarında elektrik yükü korunarak kesintisiz çalışması sağlanmalıdır. Ülkemizde sıkça görülen yüksek ve düşüş ani gerilim dalgalanmaları göze alındığında ise bu kritik elektrik yüklerinin korunması son derece önem teşkil etmektedir.

İşte bu noktada devreye giren UPS Modelleri, kullanım alanındaki elektrik yükünü ani dalgalanmalara karşı korumakta ve yedek enerji sağlayarak maddi kaybı engellemektedir. Çoğu zaman jeneratör ile karıştırılan kesintisiz güç kaynaklarının jeneratör ile bağlantılı çalışsa da aynı olmadığını vurgulamak isteriz. Jeneratör ani elektrik kesintilerinde kısa ya da uzun bir süre ardından devreye girer. Arada oluşan boşlukta ise UPS cihazları işlevini gerçekleştirir ve elektriksel tüm işlemleri korumaya alarak, olası hasar ya da veri kaybını engeller.

Poraks mühendislik elektrik proje,elektrik taahhüt,elektrik tesisat,mekanik proje,mekanik taahhüt,mekanik uygulama,çelik konstrüksiyon proje,çelik konstrüksiyon,hidrolik yük asansörü hizmetleri vermektedir.

Sosyal Medya